Bir Tuzak mı? Azılı Bitcoin Eleştirmenine Göre Katliam Geliyor!

Bitcoin 50.000 dolar sınırını aşarken, yükseliş eğilimleri tüm piyasayı kapsıyor. Özellikle, Bitcoin’in tanınmış bir eleştirmeni olan Peter Schiff, son fiyat hareketlerini bir “pump ve dump” planı olarak görüyor.

Peter Schiff son Bitcoin rallisini küçümsedi: Pump ve dump!

Peter Schiff’in eleştirisi, Bitcoin’in oynaklığının traderların merkezinde holduğu bir zamanda geliyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, lider kripto para son on yılda benzersiz bir büyüme kaydetti. Bununla birlikte, dramatik fiyat dalgalanmaları da yaşadı. Son hamlesi ise piyasa manipülasyonu iddialarına biraz güven verdi. Öte yandan son yükselişi Schiff’i ikna edemedi. Çünkü altın böceği Peter Schiff, bunun bir aldatmaca olduğunu söylüyor. Bu bağlamda Schiff, şu paylaşımı yaptı:

Görünüşe göre Bitcoin ve spot ETF ile başka bir klasik ‘pump and dump’ devam ediyor. Dört günlük konferans Super Bowl Pazar günü başladı ve Sevgililer Günü’nde sona eriyor. Yeni listelenen Bitcoin ETF’leri çevreleyen çok fazla heyecan var. Katliamın ne zaman başlayacağını merak ediyorum.

Kripto paranın mevcut yörüngesi

Ancak, bir çok uzman ve analist Peter Schiff’ten farklı düşünüyor. Schiff’in görüşüne karşı çıkanlar, Bitcoin’in uzun vadeli yükselişinin farklı bir tablo çizdiğini söylüyor. BTC’nin altın gibi geleneksel varlıklarla karşılaştırıldığında yüksek riskli olsa da kazançlı bir yatırım olduğunu savunuyor

Fiyat grafiğine baktığımızda Bitcoin kısa bir süre önce 48.000 dolarlık direnç seviyesini başarıyla kırdı. Analistlere göre bu gelişme, varlığın yükseliş görünümünü destekliyor. Analistler, BTC için bir sonraki önemli direncin 52.000 dolar civarında olduğunu belirtiyor. Fiyat ivmesini korur ve bu engelin üstesinden gelirse, mevcut rallinin bir uzantısını görmemiz mümkün.

BTC fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Bitcoin için geri çekilme potansiyeli

Bununla birlikte, bir geri çekilme her zaman olasılık dahilinde. Analistlere göre, Bitcoin’de bir gerileme olursa 44.000 dolar civarındaki destek seviyesi kritik olacak. Bu seviye tutarsa, başka bir yukarı yönlü hareketten önce sağlıklı bir konsolidasyona işaret edebilir. Tersine, bu desteğin altına düşmesinin Schiff’in iddialarına haklılık payı vermesi olası. Schiff yatırımcılara ısrarla istikrarlı bir değer deposu olarak gördüğü altına yatırım yapmalarını tavsiye ediyor.

Ancak, Bitcoin özellikle son enflasyon eğilimleri bağlamında altından önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi. Böylece, yeni çağ yatırımı olarak ortaya çıktı. Bununla birlikte, altının daha istikrarlı ancak daha az dramatik performansının aksine, Bitcoin’in yolculuğuna daha yüksek risk ve dalgalanma eşlik etti. Bu arada, piyasa son ETF listelerini ve onları çevreleyen heyecanı sindiriyor. Bu yüzden, analistlere göre, Bitcoin için gerçek test 50.000 dolar sınırını aştıktan sonraki performansı olacak. Bitcoin büyümesini sürdürebilecek mi yoksa Schiff’in “katliam” öngörüsü gerçekleşecek mi? Bunu sadece zaman gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x