Merkez Bankası KKM’yi TL Mevduat Kapsamından Dışladı: Bankalara Talimat!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni haftaya başlarken bankalara uygulama talimatı göndererek KKM’den dönüşlere yönelik düzenlemelerle TL’ye yönelik talebi artırmak için net kararlar açıkladı.

TCMB’den bankalara giden talimatta veriler doğrultusunda KKM’den TL’ye geçişlerin hızlanması amacıyla ilave düzenlemeler yapıldı.

TL mevduatların toplam mevduatlar içindeki payını artırmak amacıyla bankaların aylık TL mevduat artış hedefi yüzde 2’den yüzde 2,5’e yükseltildi.

KKM’nin, TL mevduat sayıldığı komisyon uygulaması sona ererken, bunun da TL mevduata dönüş ve yenileme oranlarında belirleyici olacağı görülüyor.

Kredilerde de selektif uygulamaların başladığı dönemden bu yana görülen fatura uygulamalarında akışı sürdürmek için ihracat ve KOBİ kredilerinde fatura muafiyet sınırı 50 bin TL’den 250 bin TL’ye çıkarıldı.

Gece saatlerinde de Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğle Yurt içi yerleşik gerçek kişiler kısaca vatandaşlar, daha önce 30 Haziran olan bankalardaki mevcut altın, dolar, euro ve sterlin cinsi mevduat hesaplarını TL’ye çevirebilme tarihi 31 Ağustos 2023 tarihine uzatıldı. TL’ye geçişler, hesap sahibinin talebiyle dönüşüm kuru/fiyatı üzerinden yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir