Yunanistan’ın yeni belası… Ateşin Hücreleri Komplosundan sonra: ‘Devrimci Sınıfsal Öz Savunma’

Yunan Devlet Televizyonu ERT’nin haberine göre, yerel saat ile 00.49’da EFSYN gazetesini arayan kimliği belirsiz kişiler, 40 dakika içinde Çalışma Bakanlığı önünde bomba patlayacağını bildirdi. İhbarın ardından polis bölgede tahliye işlemi başlattı ve yolu trafiğe kapattı.

Bir çantaya yerleştirilen bombanın gece 01.29’da patlaması sonucu bakanlık ve çevresinde hasar gerçekleşirken, can kaybı ya da yaralanan olmadı.

ERT’e göre, patlamayı “Devrimci Sınıfsal Öz savunma” diye ilk kez gündeme gelen bir örgüt üstlendi.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI’NA YÖNELİK TEPKİLER YÜKSELMİŞTİ
Yunanistan’da çalışma sürelerini günlük 13 saate çıkarmayı içeren yasa tasarısı Meclis’te kabul edilmiş, tasarıya karşı ülke genelinde protestolar düzenlenmiş, greve gidilmişti.
Düzenleme günlük çalışma süresinin 13 saate, haftalık çalışma süresinin 78 saate çıkarılmasının önünü açıyordu.
Tatil olan pazar günlerinde de çalışılması düzenlemede yer alıyordu.

ATEŞİN HÜCRELERİ KOMPLOSU
Adı ilk kez duyulan bu örgüt geçmişte hükümet binalarına ve politikacıların ev ve işyerlerine yönelik kundaklama ve bombalı saldırılar düzenlediği bilinen ‘Ateşin Hücreleri Komplosu’nu akıllara getirdi.
Almanya Maliye Bakanlığı’na ve IMF’nin Paris bürolarına gönderilen bombalı paketler sonrasında dünya kamuoyunun gözü Yunanistan’da faaliyet gösteren anarşist/sol Ateş Hücreleri Komplosu (Oı Pirines tis Fotias) örgütüne çevrilmişti.

“Ateşin Hücreleri,” Yunanistan’da faaliyet gösteren militan bir anarşist örgüttür. Bu örgüt, özellikle 2000’li yılların başlarında ortaya çıkmış ve bir dizi terör saldırısını üstlenmiştir. “Ateşin Hücreleri” adıyla anılan bu örgüt, genellikle radikal anarşist ideolojiye sahip bireyler tarafından oluşturulmuştu. Bu örgüt, özellikle bombalı saldırılar ve silahlı eylemler gibi şiddet içeren yöntemleri kullanarak, devlete, sermayeye, polise ve diğer otorite figürlerine karşı bir direniş göstermeyi amaçlamaktaydı. “Ateşin Hücreleri,” aynı zamanda diğer anarşist gruplar ve örgütlerle bağlantılı olabileceği değerlendirilmektedir.

Polis, bu grubun Yunanistan’daki radikal örgütlerle bağlantısı olduğu kanıtlanmamış genç militanlardan oluştuğunu düşünüyor. Sanayi patlayıcıları ve taarruz silahları kullanan diğer grupların aksine, grup bugüne dek düzenlediği saldırılarda gaz bombaları, kestane fişeği ve düdüklü tencere gibi materyaller kullanmayı tercih etti.

Grubu diğer örgütlerden ayıran bir diğer özellik de Yunan basınına bildirilerini ulaştırmak için maktup veya CD kullanmak yerine interneti tercih etmesi. Bu bildirilerde grup, kapitalizmi, tüketici zihniyeti ve işçilerin istismar edilmesini kınıyor.

LİDERLERİ KİMDİR?
Grubun bilinen bir lideri bulunmuyor ve bugüne kadar yayımlanan broşürlerde lidere dair bir bilgi bulunmuyor. Polis, “Ateş Hücreleri Komplosu” ismini, 2000’li yılların ortalarından beri otomobil standları ve polis araçlarına kundaklama saldırıları düzenleyen militanlar için kullandı. Ancak bu militanların eylemleri 2008’in ortalarından itibaren arttı.

NASIL EYLEMLER DÜZENLİYORLAR?
Grup, en az riski alarak en fazla etkiyi oluşturmayı amaçlıyor. Ocak 2008’de, Atina’nın lüks otomobil stantdarı ve bankalarına yönelik kundaklama eylemleri düzenlediler. O dönemde, gaz bombaları grubun tercih ettiği silahlardan biriydi. Ancak grup kısa zamanda düdüklü tencerelere gizlenen patlayıcılar kullanmaya ve eylem alanlarını kuzeydeki Selanik kentine kadar genişletti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x